Muzika

Členové kapely jsou vesměs odchovanci plzeňské konzervatoře. Instrumentář souboru tvoří 2 B-klarinety, dudy a smyčce, tedy nástroje štrajchových a dudáckých muzik z jihozápadních Čech. K barevnosti a oživení muzicírování přispívají i drobné bicí nástroje, prinášející do plynulého toku melodií vzruch a oživení. V instrumentáři nechybí ani další tradiční nástroje, kupř. niněra, fanfrnoch, vozembouch.

Svérázný styl, který si kapela vytvořila vychází z krajového hudebního dialektu. Na první poslech svěží, prostý a cistý folklór, často úsměvný svou barevnou instrumentací, veselím, živelností a dobrou pohodou. Repertoár je složen výhradně z krajových písní a tanců. V blízkosti kapely vyrostla celá řada zpěváků a zpěvaček z nejrůznějšími hlasovými možnostmi.

Kapela se svými sólisty je často slyšitelná na vlnách Českého rozhlasu, v jehož studiích nahrála pres 300 snímků. V minulosti to byly mimo jiné i oblíbené pořady "Hrají a zpívají Plzeňáci." Kromě toho natočila 4 samostatné LP, 13 CD a svými nahrávkami se podílela i na dalších 10 albech. Autorem všech úprav a skladeb je Zdeněk Bláha.

Foto: Milan Pták